Wszyscy ogrodnicy oraz miłośnicy kwiatów zdają sobie sprawę z tego, iż gdy czasem podleją kwiatki wodą z dodatkiem mleka to wcale im nie zaszkodzą, a wręcz przeciwnie. Co zrobi twoim kaiwtkom taki zabieg? Poniżej przedstawiamy trzy najistotniejsze zmiany, które z pewnością sprawią, że chętnie wypróbujesz ten zabieg na swoich kwiatkach.

Warto jest używac mleka do podlewania zwłaszcza tych roślin, które posiadają ozdobne zielone liście. Mleko jest doskonałą, naturalną odżywką dla paproci, fikusów, a także bluszczy. Najlepsze do tego zabiegu będzie chude mleko, nie posiadające zbędnych konserwantów. Po podlaniu nim raz na miesiąc swoich kwiatków:

1. Twoje kwiatki staną się mocniejsze

Mleko zawiera duże ilości wapniu, niezbędnego dla prawidłowego rozwoju oraz porostu roślin (oraz ich korzeni). Na dodatek wapń jest makroelementem umożliwiającym roślinom transport reszty składników odżywczych.

2. Kolor liści stanie się intensywniejszy

Po podlaniu roślin wodą z dodatkiem mleka zaczną one nabierać bardziej intensywnych barw. Oprócz tego ich liście już nigdy nie zżółkną i nie opadną.

3. Ochronisz rośliny przed chorobami grzybowymi

Ta rada jest szczególnie przydatna w czasie wiosny. Mleko jest doskonałym naturalnym środkiem zapobiegającym rozwojowi chorób grzybowych, wirusowych, lecz także odstraszającym pasożyty, takie jak na przykłas stonka. Do tego zabiegu powinniśmy używać oprysków wodnych z mlekiem (mieszając 1 litr mleka z 10 litrami wody). Wystarczy, że raz na tydzień delikatnie spryskamy liście kwiatów po obu stronach (w celu uzyskania lepszej przyczepności warte jest dodanie kilku kropli płynu do naczyń). Takie zabiegi najbardziej sprawdzają się jeżeli chodzi o ogórki oraz pomidory.

Główne zdjęcie: kobieta.onet.pl