Orchidea uważana jest za symbol kobiecości i piękna. Nic dziwnego, że wiele osób pielęgnuje taki kwiat w domu. Jednak problemem jest to, że jesteśmy zbyt przyzwyczajeni do zwykłych doniczek, dlatego czasem jest trudno poradzić sobie z kapryśną orchideą. Niewiedza staje się nieraz przyczyną tego, że nasza roślina może dosłownie zginąć. Jest to smutny widok, ponieważ orchidea jest prawdziwą ozdobą domu.

Dziś nasz zespół chętnie podzieli się z Tobą informacją o tym, jak pielęgnować storczyki w domu, aby te piękne rośliny rośli wspaniale oraz kwitły systematycznie. W rzeczywistości opieka nad rośliną nie jest tak trudna, jak się powszechnie uważa. Najważniejsze jest, aby czynić to w sposób prawidłowy. A jeśli jesteś gotowa poświęcić trochę czasu na to, aby zatroszczyć się o kwiatek, to na pewno wkrótce zaczniesz podziwiać piękne kwiaty swojego storczyka w domu.

kwitnienie storczyków w warunkach domowych

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest temperatura pokojowa. Orchidea uwielbia ciepło i nie znosi zimna. Dlatego optymalna temperatura dla rozwoju tej rośliny waha się w granicach od 18 do 28 stopni. Jest to również wygodna temperatura dla ludzi. Jednak najlepiej storczyki czują się wtedy, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia jest o około 5 stopni wyższa niż w nocy.

„Moja ulubiona roślina doniczkowa to orchidea. Te piękne kwiatki rosną w moim mieszkaniu od ponad 5 lat. Bardzo mnie cieszy, że storcznyk kwitnie miesiącami. W niektórych okresach rozkwitało nawet ponad sto kwiatów. To naprawdę piękny widok” – mówi ogrodnik Aleksiej Worobiej.

„Ale przede wszystkim opowiem, co należy zrobić, aby orchidea czuła się dobrze w domu”. Storczyc należy przechowywać z dala od bezpośredniego światła słonecznego. W przeciwnym razie światło słoneczne może powodować oparzenia liści. Dlatego rośliny nie należy przechowywać w pokoju od strony południowej. Biorąc to pod uwagę, trzymam doniczkę w głębi pokoju, na stoliku do kawy. Myślę, że jej się tu podoba” – mówi Aleksiej.

Ważną rolę w pielęgnacji orchidei odgrywa właściwe podlewanie. Czasem można usłyszeć zdanie, że lepiej podlewać częściej, aniż wcale nie podlewać. To podejście jest całkiem rozsądne w przypadku każdej innej domowej rośliny doniczkowej, jednak nie w przypadku storczyków.

Faktem jest to, że nadmierne nawadnianie powoduje, że gleba staje się zbyt mokra. A to z kolei powoduje gnicie korzeni orchidei. Dlatego jeśli obficie podlewasz kapryśną i wymagającą roslinę, rób to nie bardzo często.

„Latem podlewam orchideę raz w tygodniu, natomiast zimą nie więcej niż 2-3 razy w miesiącu. Co więcej, zwracam często uwagę na stan rośliny. Jeśli zauważam, że niższe kwiaty zaczynają zanikać, to prawdopodobnie nie mają wystarczającej ilości wilgoci. Tak samo dzieje się w przypadku, gdy liście przestają rosnąć, ale stają się miękkie i pomarszczone. Wtedy podlewam ten doniczkowy kwiat” – mówi ogrodnik.

Możesz podlewać w sposób zwykły, czyli tak, że jedynie system korzeniowy zostaje zwilżony. Jednak Aleksiej Worobiej sugeruje, aby podlewać rośline doniczkową w taki sposób, żeby system korzeniony całkowicie był zanurzony w wodzie. Staje się to możliwe dzięki doniczce pod storczyka. Jest ona specjalnie zaprojektowana, bowiem ma ona dwa pojemniki. Więc pojemnik zewnętrzny jest trochę większy, a pojemnik wewnętrzny ma otwory w dolnej części.

Otóż, doniczka pod storczyka jest specjalne zaprojektowana i dlatego pozwala łatwo wydostawać wewnętrzną doniczkę. A zamiast tego, żeby podlewać, można umieścić ją w osobnym pojemniku z niewielką ilością wody (tutaj możesz dodawać również odrobinę nawozu). Wystarczy pozostawić w tym pojemniku na 15–20 minut. W ten sposób zachodzi naturalne wchłanianie wilgoci.

Po jakimś czasie doniczkę należy wydostać z pojemnika wypełnionego wodą. Możesz również wlewać wodę od góry, a następnie pozwolić jej całkowicie spłynąć. W tym celu służą otwory w dnie doniczki. Oczywiście wygodniej jest wykonanie powyższych czynności na zewnątrz, chociażby w ciepłym sezonie.

Jak widzimy, podlewanie i pielęgnacja kapryśnej orchidei nie jest wcale rzeczą trudną. Jednak zadbanie o tych kilku spraw gwarantuje obfite kwitnienie orchidei. Gdy tak się stanie, Twój storczyk będzie prawdziwą ozdobą domu, a Twoi domownicy i goście będą podziwiać naturalne piękno tej rośliny doniczkowej.