Kiedy słyszymy „Dumkę na dwa serca”, przed oczami stają nie tylko obrazy z filmu „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana, ale także singiel, który był nagrany przez Edytę Górniak oraz Mietka Szcześniaka. Ten utwór muzyczny stał się jednym z największych hitów w 1999 roku. Troszeczkę później, czyli w 2006 roku wygrał głosowanie ludowe zorganizowane przy okazji akcji pod tytułem „Serce masz tylko jedno” jako „najpiękniejsza piosenka z sercem”. Następnie w październiku 2007 roku piosenka zdobyła najstarszą polską nagrodę filmową „Złota Kaczka”. Wtedy ta mega popularna piosenka otrzymała trofeum jako „najlepsza piosenka filmową pięćdziesięciolecia” w konkursie miesięcznika „Film”.

„Dumka na dwa serca” to piosenka, w której wykorzystano motywy ukraińskiej melodii ludowej. Ten utwór muzyczny podbił listy przebojów nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Pierwotnie była napisana na jeden głos jako promocja polskiego filmu historycznego na podstawie ostatniej z trzech części trylogii Henryka Sienkiewicza pod tytułem „Ogniem i mieczem”. Wtedy miała być wykonywana przez polsko-szwedzką piosenkarkę i modelkę Izabellę Skorupko, ale jednak owa propozycja była odrzucona przez Skorupko. Muzyka do owego utworu muzycznego była skomponowana przez kompozytora i producenta muzycznego Krzesimira Dębskiego, natomiast autorem tekstu był poeta, scenarzysta oraz autor musicalowy Jacek Cygan. Do piosenki „Dumki na dwa serca” został nakręcony teledysk pod kierownictwem polskiego reżysera i producenta filmowego Janusza Kołodrubca.

Prezentując nagranie dźwiękowe autorstwa Kuby Jurzyka i Natalii Piotrowskiej dzielimy się z Wami nową interpretacja hitu „Dumka na dwa serca”. Jak możemy zauważyć, młodzi wokaliści podjęli się wykonania dość trudnego utworu muzycznego, który według pierwotnego zamiaru kompozytora Krzesimira Dębskiego miał otrzymać inną postać – muzyka była przeznaczona do wykonywania przez orkiestrę symfoniczną. Ale trzeba przyznać, że udało się im dobrze wykonać zadanie, które stawiali przed sobą: ich czyste głosy rozbrzmiewali szczęściem oraz niesamowitym entuzjazmem, a wykonanie w najbardziej odpowiedniej dla nich wersji jest bardzo wzruszające. Naprawdę warto zobaczyć i posłuchać te utalentowane młode głosy!

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: te-mysli.pl