Zwolennicy zwyczajów oraz używania smlacu do smażenia na pewno uradują się z tą wiadmością. Dla mnóstwa ludzi będzie to również potwierdzeniem ich świadomości, że o smalec jest królem tłuszczów. Jest to prawdą, że smalec jest bardziej zdrowy niż oleje roślinne. Większość ludzi używa przy smażeniu olejów słonecznikowych, kukurydzianych, rzepakowych oraz mnóstwa innych. Wszystkie te lata smalec uważano za tłuste a także szkodliwe uzupełnienie naszych dań.

Jednakże okazało się, iż smalec jest znacznie bardziej zdrowy niż to, na czym smażymy codziennie. Obwiniać powinno się o to nasz stan edukacji na ten temat. Już za czasów PRLu obwiniano jako przyczynę wysokiego poziomu cholesterolu.

Wypada jednakże pomyśleć o tym, iż tłuszcz w naszej diecie jest bardzo potrzebny, natomiast za niski poziom cholesterolu przyczynia się do mnóstwa chorób neurologicznych bądź chorób takich jak Alzheimer oraz Parkinson. Toteż tłuszcz jest istotny i nie można wyeliminować go do zera. Smalec zawiera duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych z jednonasyconego kwasu oleinowego.

od 38 do 43 procent kwasów tłuszczowych nasyconych:

od 25 do 28 procent kwasu pamitynowego
od 12 do 14 procent kwasu stearynowego
1 procent kwasu mirystynowego

od 47 do 50 procent kwasów tłuszczowych jednonienasyconych:

od 46 do 47 procent kwasu oleinowego
3 procent kwasu oleopalmitynowego

kwasy tłuszczowe wielonienasycone:

od 6 do 10 procent kwasu linolowego

To właśnie jest powodem dlaczego smalec jest najzdrowszym tłuszczem z możliwych. Jest on bardzo opłacalny dla naszej diety.

Bardziej niż niektóre oleje roślinne,których używamy. Pamiętajmay jednakże, iż smalec powinien mieć dobrą jakość. Smalec industrialny nie jest tak zdrowy.